2017. november hónap bejegyzései

A jövő osztályterme

A könyvtár mint tanulási környezet helye és szerepe a digitális állampolgárrá nevelésben

 Az Őszi Pedagógiai Napok keretében a fenti címmel tartott előadást és műhelyfoglalkozást Dr. Racskó Réka, az EKE adjunktusa 2017. november 15-én. Az élvezetes előadásban elhangzott, hogy a digitális átállásban élenjáró országok, mint Észtország és Finnország nagy szerepet szánnak a könyvtárnak mint a tanulási környezet egyik színterének. Az előadó egy olyan összehasonlító vizsgálat eredményeit ismertette, amely bemutatja, hogy mit értünk a 21. században a digitális transzformáció alatt és e folyamatban hogyan jelenik meg a könyvtár. Felvázolta a téma vizsgálatát abból a szemszögből is, hogy a K12 korosztály esetében milyen kulcskompetenciák fejlesztését tekintik prioritásnak, és ebben a közgyűjtemények hogyan jelennek meg és a megnevezett célok hogyan feleltethetőek meg a digitális állampolgárság kompetencia-rendszerének.

További témák:

– új kihívások, jelenlegi problémák,

– az új NAT fogalmai: transzverzális kompetenciák, jelenség-alapú oktatás, autentikus tanulás.

Zentai Péterné
pedagógiai szakértő, magyartanár

Angolverseny – Dobos Edina

Hatalmas érdeklődés közepette rendeztük meg a 6. osztályosok kétfordulós angol nyelvi versenyét, melynek első – írásbeli –fordulójára a város és a környék iskoláiból 54 diák nevezett be.

A megmérettetés november 6-án megtartott első része egy 30 kérdéses tesztből és egy hallott szövegértési feladatból állt. Az ezen legjobb eredményt elérő 10 tanulót hívtuk be a szóbeli fordulóra, amelynek része volt egy kötetlen, illetve egy irányított beszélgetés – ez utóbbi az előzetesen kiadott 8 témakör valamelyikéről, valamint képleírás.

A döntőbe jutott diákok a Balassi, a Hunyadi, az EKE Gyakorló és a verpeléti iskolák képviseletében érkeztek.

Az eredmények:

  1. helyezett: Gyönki Dominik – EKE Gyakorló, felkészítő tanára: Sári Boglárka
  2. helyezett: Orosz Anna Izabella – EKE Gyakorló, felkészítő tanára: Dobó Andrea
  3. helyezett: Bak Máté László – Hunyadi, felkészítő tanára: Temesváriné Várszegi Mónika

Gratulálunk! Az díjazottak oklevelet és könyvjutalmat kaptak.

Minden, döntőbe jutott diáknak és felkészítő tanáraiknak szívből gratulálunk!

Innováció és kapcsolatépítés a Beregszászon található magyar főiskolán

Márkus Róbert Zsolt pedagógiai szakértő, az EKE Gyakorlóiskolájának vezetőtanára október végén három napon keresztül Kárpátalján tartózkodott, ahol a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán előadásokat tartott Dr. Karmacsi Zoltán főiskolai tanár meghívására. A beregszászi főiskola magyar szakos pedagógusjelöltjei, valamint oktatói hallgatták érdeklődve az innováció fontosságáról szóló előadást.

 – Honnan a kapcsolat a beregi felsőoktatási intézménnyel?

– A Kárpát-medencei Egységes Oktatási Térben deklarált elv szerint a Kárpát-medencei magyar nyelvű felsőoktatásban a hallgatói mobilitás javítása a cél. Valamint az EKE Fejlesztési Stratégiával is összhangban áll ez a cél és támogatja a fokozatváltást a felsőoktatásban is. Illetve mivel, Egyetemünk a Makovecz Imre Kárpát-medencei felsőoktatási együttműködési programon belül kapcsolatban áll a beregszászi II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolával, így a mostani kapcsolat alapján ez az együttműködés is erősödhet. Nem is beszélve arról, hogy az Eszterházy Egyetem Gyakorlóiskolája régóta remek kapcsolatokat ápol több kárpátaljai intézménnyel, közülük többel testvériskolai, partneriskolai minőségben. Ennek köszönhetően tavaly a Beregszászban lévő Bethlen Gábor Magyar Gimnázium pedagógusai számára tartottam egy 30 órás ingyenes, akkreditált továbbképzést Pedagógiai Intézetünk égisze alatt, és azon a képzésen részt vett néhány oktató a helyi főiskoláról is. Innen az ismeretség, és most a beregi főiskola Magyar Tanszéke látott vendégül. Az első, másod és harmad éves magyar szakos pedagógusjelöltek számára tartottam módszertani előadásokat. Az előadásokon a tanszék oktatói is jelen voltak.

– Milyen témák kerültek szóba? Milyen fókuszpontok voltak az előadásban?

– Az előadás tartalma elsősorban modern, innovatív módszertani technikákra épült, amelyre elmondásuk szerint nagy szükségük van a nagyberegi intézmény pedagógusainak. Fontos az, hogy modern szemlélettel közelítsük meg a mai kor gyermekeit, a változó világgal együtt ők is változtak, kérdés, hogy mi, pedagógusok képesek voltunk-e ezt megtenni… Vagy még mindig a 10-25 évvel ezelőtti, akkor kiválóan működő módszertárunkból merítünk. Ha igen, ne csodálkozzunk, hogy nem úgy működik, mint évekkel ezt megelőzően. Az előadásban hallhattak a projektpedagógia, a kooperatív csoportszervezés, az élménypedagógiai legfontosabb elemeiről, továbbá a hatékony tanulás tanulására is kitértünk, ami a legfontosabb talán manapság. Betekintést nyerhettek a kollégák a konstruktivista pedagógiai szemléletbe is. Az előadáson túl tárgyaltam Dr. Fodor Gyulával, a beregi főiskola rektorhelyettesével, aki erősíteni kívánja a két intézmény kapcsolatát.

-A főiskolai előadásokon kívül Nagybereg településen is járt. Közismert, hogy ezen a településen az idei tanév kezdetén egy kisdiák öngyilkos lett egy iskolai rossz jegy miatt…

– Valóban meglátogattam a nagyberegi alap- és középiskola tantestületét is, ahol egy korábbi látogatásom alkalmával már egyeztetett képzést tartottam az ottani kollégák számára. A kárpátaljai pedagógusok lehetőségei anyagi tekintetben igen szűkösek, azonban a tanulás vágya bennük is él. Sajnos viszonylag ritkán jutnak friss módszertant, elméletet és gyakorlatot feltételező képzéshez, műhelymunkához. Az októberi műhelymunkán közel 30 tanár vett részt. Az iskolába elkísért a felségem, Barkó Otília, aki klinikai szakpszichológusként segítette a nagyberegi kollégák gyászfeldolgozását, illetve hívta fel a figyelmet a szuicid (öngyilkosságra hajlamos) gyermekek jellegzetességeire.

Minden témához kapcsolódva szakirodalmi, témabibliográfiai ajánlást is kaptak a nagyberegiek, olyan könyvekből, cikkekből, kapcsolódó szakirodalmakból, melyek a világhálón is elérhetőek számukra.

Megállapodtunk az iskola vezetőivel, hogy a tavaszi időszakban visszautazom hozzájuk, hogy a kollégák részt vehessenek a részletes, 30 órát felölelő képzésen is, amelynek keretén belül a fenti módszertani fogásokat gyakorlatban is megismerhetik, megtanulhatják.

A Kárpátalján töltött idő hasznos, fontos volt, és mindenképpen produktívnak, távolramutatónak aposztrofálható.

Népdaléneklési verseny

  1. november 23-án rendeztük meg az „Egy tál dödöle „népdaléneklési versenyt, amelyen iskolánk alsó tagozatos diákjai, valamint egri és Eger környéki óvodások vettek részt.

A gyerekek a szépen megformált dalcsokrokkal és szép tiszta éneklésükkel elvarázsolták a zsűrit és a közönséget.

A jövőben szeretnénk hagyományt teremteni ezzel a versennyel, hiszen Kodály Zoltán tanár úr gondolatai örökérvényűek.” A zene szebbé teszi az életet, az éneklők másokét is.”

A zsűri 34 produkciót hallgatott meg. Három kategóriában összesen 10 helyezést osztott ki.

Köszönjük a felkészítő tanárok munkáját.

November hónapban nyílt ének – zeneórákat szerveztünk, melyen két egri óvoda nagycsoportosai vettek részt, akik először a 2.d, majd a 3.d osztály tanulóival egy  nagyon jó hangulatú  és vidám órát töltöttek el együtt.

Eredmények:

Első korcsoport:

  1. helyezett:  Ősz Zsuzsanna /Egerbaktai Óvoda/
  2. helyezett: Steinmacher Kitti /Mátraballai Csodaszarvas Óvoda/
  3. helyezett: Dombai Léna /Benedek Elek Óvoda Ovi-Vár Tagóvodája, Eger/

 

Második korcsoport:

  1. helyezett: Takács Inez 2.d /EKE Gyakorlóiskola Barkóczy u./
    Simon Amira 1.d /EKE Gyakorlóiskola Barkóczy u./
  2. helyezett: Csathó Borbála 1.d /EKE Gyakorlóiskola Barkóczy u./
  3. helyezett: Utassy Léna 2.d  /EKE Gyakorlóiskola Barkóczy u./

Harmadik korcsoport:

  1. helyezett: Papp Szofi 4.a /EKE Gyakorlóiskola Bartók tér/
  2. helyezett: Varga Ildikó 4.d /EKE Gyakorlóiskola Barkóczy u./
  3. helyezett: Mrena Borbála 3.d /EKE Gyakorlóiskola Barkóczy u./

 Márné Tóth Judit
szervező, ének- és zenetanár

IKT alkalmazása a matematikaórán

Évek óta népszerűnek mondható az „IKT-használat a matematikaórán” című műhelyfoglalkozásunk. A résztvevők között mindig vannak teljesen kezdők és olyanok, akik a tapasztalataik megosztására jönnek a csoportba. Az idén, 2017. november 14-én egykori hallgatók is részt vettek a foglalkozáson.

A foglalkozás fő témája a GeoGebra program működése, a programablak felépítése és a főbb funkciók megismerése, valamint a célszerű használat megbeszélése volt. Az alkalmazhatóságra minden esetben példát is néztünk: függvényábrázolás, függvénytranszformációk, függvénytulajdonságok, egyenletek és egyenletrendszerek grafikus megoldása, szorzattá alakítás gyöktényezős alakkal, geometriai alakzatok rajzolása, geometriai transzformációk, szerkesztések végzése, a szemléltetés további segítése a navigációs eszköztár használatával.

Ezenkívül egyéb hasznos programok bemutatása és megbeszélése is sorra került.

Jó tervezéssel és türelemmel a PowerPoint programban is lehet készíteni a szerkesztési lépéseket követhető, animált prezentációt.

A MozaWeb 3D alkalmazása életszerűvé teszi a diákok számára a térbeli elemeket, azok kapcsolatát és jól segíti a tanár számára a szemléltetést. Néhány animáción értékeltük a digitális anyag előnyeit, megbeszéltük a különböző iskolatípusok különböző korú tanulói körében az alkalmazás lehetőségét.

A Lynx vagy Smart program szintén ad lehetőséget animálásra, alakzatok rajzolására, formázásra, redőny használatra, oldal másolására, osztott képernyő használatára, különböző eszközök (billentyűzet, számológép, képrögzítő, interaktív vonalzó, tananyag továbbítása mód, stb.) alkalmazására.

A WordWall program különböző varázslók: Szókereső, Kategóriakvíz, Kakukktojás, Összekötő, Ülésrend, Kvíz, Keresztrejtvény segítségével támogatja a tanulók aktiválását és motiválását.

A programok áttekintése után ötletelés, beszélgetés indult meg a résztvevők között a további felhasználásról, amellyel a megértést, gyakoroltatást, számonkérést egyaránt érdekesebbé, változatosabbá és ezzel együtt élményszerűvé tehetjük.

Szilvási Istvánné Váradi Erzsébet, szakértő, szaktanár

A fejlesztő irodalomterápia lehetőségei az olvasóvá nevelésben szakköri, iskolai könyvtári környezetben

Az Őszi Pedagógiai Napok keretében 2017. november 23-án tartottuk meg a fejlesztő irodalomterápiás foglalkozásunkat, melynek a középpontjában Örkény István: Técsőiek című elbeszélése, s annak személyiségre kifejtett hatása állt. Közreműködők a 8. E osztály tanulói voltak. Nem a szokásos műértelmező eljárásokkal közelítettünk a szöveghez, mint magyarórán, hanem a hangsúlyt a szöveggel való találkozásra, az élményszerzésre helyeztük. A 45 perces bemutató foglalkozást szakmai megbeszélés követte, nagyon hasznos volt a kollégákkal megbeszélni a tapasztalatokat erről a számunkra még új területről. Meg kellett találni az egyensúlyt a szövegelemzés és a fejlesztési célok elérése között, vagyis ne céltalanul beszélgessünk egy szövegről, de ne is „elemezzük” agyon, mert elvész az élmény, a beszélgetés szabadsága. A történetből kiindulva a legfőbb cél a közösség összetartó erejének megismerése, tapasztalása, ebből következtetések levonása.  A gyerekek viszonyulásáról elmondható, hogy bár nyitottak és közlékenyek voltak, nehezen tudtak elszakadni az órán megszokott elemzési eljárásoktól, fogalmaktól, szoktatni kell őket arra, hogy szabadabban, felszabadultabban fejezzék ki gondolataikat a szövegről. Tavasszal folytatjuk egy másik novellával!

Zentai Péterné, magyartanár

Mesék a nevelésben

november 7-én került sor egy mesés rendezvényre Tátrai Vanda, metamorphosesmeseterapeuta közreműködésével. Előadásában elmondta, hogy a mesék nemcsak a család meghitt együttlétének remek eszközei, hanem a nevelés táltos paripái is lehetnek. Felhívta a figyelmet arra, hogy a mesékkel való találkozás, számos pszichológiai és pedagógiai értékkel gazdagítja a személyiséget. Felfrissít, fejleszt, kiegyensúlyoz, csoportot alakít ki, észrevétlenül tanít, és segít abban is, hogy ki-ki felismerje belső erőforrásait, melyek segítségével meg tud küzdeni a mindennapok kihívásaival. A programra nagyon sokan voltak kíváncsiak, mely azt bizonyítja, hogy a mesetarápia egyre népszerűbb és egyre többen szeretnék felhasználni napi gyakorlatukban.
A januári következő rendezvényünk ebben a témában Vanda könyvének bemutatója és módszertani műhelye. Arra is várjuk az érdeklődőket!

Zentai Péterné, pedagógiai szakértő, magyartanár

Kreatív feladattervezés, projektfeladatok a vizuális kultúra tanítása során

  1. november 10-én a vizuális kultúra tanárai számára rendeztünk műhelyfoglalkozást Kreatív feladattervezés, művészeti projektek a vizuális kultúra tanításában.

A program célja az volt, hogy a rávilágítsunk a tantárgyunkat érintő új kihívásokra: a vizuális nevelés ma nem egyenlő a rajztanítással. A tanulók kreativitásának, problémamegoldó gondolkodásának fejlesztése sokrétűen megvalósítható a vizuális kultúra óráin. E célok elérésére, a gyerekek motiválására új módszereket kell alkalmaznunk, óráról-órára kreatív feladatokat kell terveznünk.

Az iskolai vizuális nevelés legaggasztóbb problémája a felső tagozatban lecsökkentett óraszám. Örvendetes azonban, hogy a legtöbb iskolában sikerült megoldani az órák (két hetenként 2 óra) tömbösítését, amely legalább azt lehetővé teszi, hogy a tanulók életkori sajátosságaiknak megfelelően mélyülhetnek el a feladatokban, ismerhetnek meg művészeti technikákat.

Igric Eszter, szaktanácsadó, szakvezető

„Középen vagyunk!” V4-es középiskolai versenyt hirdetett az EMMI és az OH

„Középen vagyunk!” címmel, országos középiskolai vetélkedőt és imázsfilmpályázatot hirdetett az Emberi Erőforrások Minisztériuma és az Oktatási Hivatal a Visegrádi Csoport magyar elnökségéhez kapcsolódva.

A csapatversenyek célja, hogy a diákok élményszerű tanulás során bővítsék ismereteiket a visegrádi négyekről. A vetélkedőre 2017. december 8-ig, a filmpályázatra 2018. március 1-ig lehet jelentkezni. A döntő és az eredményhirdetés 2018. április 27-én lesz, Budapesten.

A V4-es vetélkedőn a magyarországi középiskolák 11. évfolyamos tanulóiból álló négyfős csapatok vehetnek részt. A verseny háromfordulós: az első és a második fordulóban online írásbeli, a harmadikban, vagyis a döntőben szóbeli megmérettetésre kerül sor. A fődíj egy háromnapos kirándulás, amelynek úti céljai Pozsony és Prága.

A filmpályázatra 2-3 fős 14-18 éves tanulókból álló iskolai csapatok jelentkezhetnek 2-5 perces alkotásokkal, amelyek a visegrádi négyek életét és értékeit dolgozzák fel. A pályázó csapatoknak a választott téma kapcsán valamilyen módon mind a négy tagállamot meg kell jeleníteniük rövidfilmjükben. A három legjobbnak ítélt kisfilm készítői nagy értékű médiaeszköz-utalványt nyernek.

További részletek a v4.kozepiskolaiverseny.hu oldalon olvashatók.